Heritage Honours Award Recipients: Chronological Listing

Past recipients of the UNI Alumni Association's Heritage Honours Awards. View recipients alphabetically.

Alumni Achievement Award

This award recognizes the significant professional accomplishments of UNI graduates.


2019: Larry McKibben '70
2018: Steven M. Heilmann, Ph.D. '69
2017: Georgy Lee Stigler '72
2016: Shellie Pfohl '85
2015: Dr. John Talley '74
2014: Jessie Nicholson '74 '75
2013: Mark Oman '76
2012: Mildred Wood '56, '62
2011: Gary Scholten '80
2010: Stan Askren '82
2009: Sally Carbaugh Frudden '55, '72
2008: Nancy Powell '70
2007: Jon Scoles '73
2006: Jim Rudd '71
2005: Diane Crane Bridgewater '85
2004: David Peters '78
2004: Paul Stanwood '54
2003: Thomas B. Ervin '67
2003: Patrick Esser '79, '82
1999: Sandra Cassady, Dr. '84
1998: Curtis Froyen '70
1998: H. Edward Phillips '68
1997: Janet Pattee Chu '57
1997: Robert Crane '62
1997: Steven M. Pattee '25
1996: Joan Meyer Duea '59
1996: Sandra Mitchell-Woods '77
1995: Harrison Boughton '56
1995: Helen M. Reed '38
1994: Donald Adams '57
1994: Ruth E. Martin '62 '72
1993: Andria Erzberger '63
1993: Paul Kilmer '75
1992: Michael Hogan, Dr. '65
1992: H. Lynn Horak '72
1991: Gary Kelley '68
1991: James Whisenand '70
1989: Gary Floyd, Dr. '62
1989: David N. Kanellis '51
1988: Allan Carpenter '38
1988: Dean M. Roosa, Dr. '57 '65
1987: John J. Hidore, Dr. '54
1987: Donald W. Humphreys, Dr. '53 '64
1987: Robert J. Waller, Dr. '62 '64
1986: Jean Herbison '64
1986: Larry Ingraham '64
1985: Ken Butzier '53
1985: Joy Corning '54
1985: Calvin Irons '65 '67
1985: Mary Jacobson '60
1985: Robert McIntire '55
1985: Richard Umsted '63
1984: Myrtle Telleen Collins '37
1984: Finn B. Eriksen '31
1984: Sheri Greenawald '68
1984: Walton Lewis '37
1984: David Coles Smith '54 '58
1983: James Arnold, M.D. '64
1983: Frances Bartlett Kinne, Dr. '36
1983: Marvin H. Klepfer '50
1983: Roger Maxwell '54
1983: Martha Petersen Shedd '37
1982: Gordon Cawelti, Dr. '51
1982: DWane Collins, Dr. '31
1982: Walter Cunningham, Dr. '66 '71
1982: James Hearst
1982: Jean Ray Laury '50
1982: Robert Yager, Dr. '50
1982: Stan Askren
1981: Lynn G. Cutler '62 '67
1981: Graham Hovey '33 '36
1981: James E. Luhrs '59
1981: William K. Poston, Jr., Dr. '61
1980: Eugene C. Bovee '39
1980: Roy B. Minnis '38
1980: Clark H. Mitze '39
1980: Dorothy Tostelbe Ray '41
1979: Lawrence Y. Agodoa '67
1979: Richard Devin '66
1979: Charles E. Grassley '56
1979: Edgar L. Harden '35
1978: Walter Brown '38
1978: Thorrel B. Fest '32
1978: Lolas E. Halverson '44
1978: Philip Peak '30
1977: Robert Buckmaster '33
1977: Rex Miller '53
1977: Mona VanDuyn Thurston '42
1977: Sylvia Boltz Tucker '42
1976: Ronald S. Haughton '62
1976: John S. Latta, Jr. '29
1976: Norma G. Rehder '31
1976: Stanley G. Wood '31
1975: James F. Curtis '35
1975: T. Wayne Davis '43
1975: Harald C. Jensen '30
1975: Dennis Jensen '57 '61
1975: Charles A. Patten '61
1974: Donald L. Fruehling '57
1974: Ronald W. Roskens '53 '55
1974: Nancy Price Thompson '64
1973: Robert D. Benton '51
1973: LeRoy W. Dunn '56
1973: Donald F. Howard '31
1972: Lawrence Jepson '17
1972: W. Thomas Pettit '53
1971: Jim L. Heskett '54
1971: Lawrence H. Shepoiser '32
1970: David K. Berninghausen '36
1970: Robert B. Kamm '40
1969: James Richard Jordan '39
1968: Robert Bernard Hughes '39
1968: Ralph Galen Nichols '29
1968: Anna Hong Rutt 1908
1967: Lawreence Edward Dennis '40
1967: Melvene Draheim Hardee '34
1966: Robert Louis Ebel '32
1966: Wilhelm Gerhard Solheim '24
1965: Gordon Hoxie '40
1965: James H. Shoemaker '18
1964: Wendell H. Bragonier '33
1964: Frank Hovorka '22
1963: Glenn A. Bakkum '14
1963: Wendell H. Pierce '33
1962: Joseph B. Clay 1903
1962: P. Victor Peterson '17
1961: Minard Stout '29
1961: Guy Wagner '26
1960: David H. McCuskey '30
1960: C. Bert McDonald '20
1959: Edgar L. Harden '35
1959: Eva Mae Luse Smith 1901
1958: Thomas E. Jones 1909
1958: Rutherford Rogers '36
1957: Elizabeth Fullerton Hudson '19
1957: Robert Huntoon '32
1957: Venancia Trinidad '22
1956: Alison Aitchison 1903
1956: Kenneth W. Colegrove 1905

Alumni Service Award

This award recognizes those graduates who have shown long and continuous service to the university and their community.


2019: Doug '72 and Rosie '72 Lindaman
2018: William D. Calhoun, Jr. '79
2017: Roberta Yoder '71 '13
2016: Merlin Taylor '61
2015: Sue Caley '81
2014: Justin Bierman '99
2013: Beverly Wynn Riess '78
2012: Sandy Stevens '62
2011: Jean Trainor '75
2010: David Takes '81
2009: Len Froyen '57
2008: Wanda and Carl Wehner ('52, '66 and '51, '59)
2007: Rod Foster '83
1999: James Handorf, Dr. '54
1998: David Deeds '90
1997: William C. Rainbow '52
1995: Jack Ingle '81
1994: Woodrow I. Nelson '42
1994: Mike Sheehan '65
1993: Bruce Bengtson '64
1993: Betty Jean (B.J.) Furgerson '54
1992: Walter Cunningham, Dr. '66 '71
1988: Robert L. Justis '74
1987: Chuck Hazama, Mayor '57
1986: Jack Wilkinson, Dr '52 '58.
1985: D. Jay Ellis '74
1985: R. Scott Fetner
1985: Shirley Hagemann '29
1985: Shirley Miller
1985: Barbara Yager
1984: Elverda (Butch) Bender
1984: Judith Harrington
1984: Fred Lott
1984: James Martin
1984: Jerry Martinson
1984: Ralph Piper '34
1984: James Robinson
1984: Don Rod
1984: Margaret Willoughby '47
1983: Gary Kelley '68
1983: Mimi Kingsbury '68
1983: Karen Vaudt Mills '69
1983: Harold Strever '68
1983: Junean Witham '66
1982: Sandy Exler
1982: Noreen Hermansen '71
1982: Paul Rider
1982: Lyle Schwarzenbach '67 '68
1982: George & Lill Shull
1981: David Takes
1981: Louis & Sharon Khem '60
1981: Curt & Kay Mahaffey '41
1981: Rita Dahmus Peltz '73
1981: Harlan Phillips '53
1981: John W. Strain '52
1981: Leland Thomson, Dr. '56 '59
1980: College Hill Merchants
1979: Phil & Ilene Berg
1979: Thomas Hansmeier, Dr. '54 '57
1979: Leone Corkery Harms '44
1979: Karl Holvik, Dr.
1979: Elmer & Ireta Keith '46
1979: John Ketter
1979: Teru "Satch" Mukai '59 '62
1979: Richard H. Redfern '74
1978: Jack Ackerman
1978: Don A. Eichelberg '63
1978: Ed Ewoldt '54
1978: Carolyn Haurum
1978: Marilyn Koestler '57
1978: Bob Kramer
1978: Wendell Lockard
1978: Cliff McCollum
1978: Joe Nelson '68
1977: Marlene Wynn Behn '64
1977: William Blake '63 '70
1977: Bernard Ceilley '55
1977: Douglas Doerzman '58 '64
1977: Mattie Harper (posthumously)
1977: Howard V. Jones, Dr.
1977: James A. McCutcheon, Dr.
1977: Louis A. Orr '28
1977: Gordon J. Rhum, Dr.
1977: Eulalie Turner
1977: John D. Zahari
1976: Marvin E. Diemer
1976: Robert W. Giertz
1976: Laura Hartwell
1976: Robert C. Johnson '67
1976: Don McKay
1976: David Oman '74
1976: Darrel J. Porter '49
1976: Sam Scheilder '69
1976: Robert Stansbury, Dr. '56 '65
1976: Winnifred Zierath
1975: Ethel Ackerman
1975: William V. Anthony
1975: Betty Burley '41
1975: Sid Harrington
1975: Jim Heinz '63
1975: Glen Henry
1975: Bob Kenny
1975: Ken Kroemer '62
1975: Jack Orr
1975: Don Peters
1975: LeRoy Redfern
1975: Jim Rudd
1975: Dan Staggs '60
1975: Robert Stansbury, Dr. '56 '65
1975: Kathy Dunbar York
1974: James L. Bailey
1974: Charles H. Billman
1974: Loren E. Buser '66
1974: Roy Carver
1974: Tedda Toenjes Hach '47
1974: Robert D. Mershon '47
1974: Mardell Mohn
1974: Charles A. Patten '61
1974: Charles Pinkham
1974: Victor B. Rhodes
1974: Frank Standish
1974: Guy W. Wagner '26
1974: Norman E. White '46
1973: Miriam H. Aurand '45
1973: Harold E. Bernhard
1973: Robert A. Brown '34
1973: Kenneth G. Butzier '53
1973: Charles E. Grassley '56
1973: Willard R. Hansen
1973: John H. Jennett
1973: Erma B. Plaehn
1973: William E. Plantan
1973: Willard J. Poppy
1972: Robert L. Beach '51
1972: Charlotte Steinkamp Eilers '39 '68
1972: Wayne E. Hunt
1972: Robert E. Keller
1972: Milo Lawton '37
1972: O. M. "Hon" Nordley
1972: Howard D. Pigg '55
1972: Inez E. Radell '16
1972: Harry G. Slife
1972: Willis Wagner
1972: Letitia E. Walsh '15
1971: Don W. Brown '31
1971: Arnold V. Graeber
1971: Robert F. Hedemann '34 '39
1971: Marvin H. Klepfer '50
1971: Malcom P. Price
1971: Hugh O. Roberts '40
1971: Jerry C. Runkle '38
1971: Pauline L. Sauer
1971: Stanley B. Sheriff
1971: Betty J. Stover '42 '44
1970: Delores J. Beckmann
1970: E. Jean Bontz
1970: T. Wayne Davis '43
1970: Margaret G. Fullerton '25
1970: Titte Holst
1970: Phillip C. Jennings
1970: Neva H. Radell '17
1970: Raymond J. Schlicher
1970: James H. Witham
1970: Harold R. Yeoman '42
1969: Wallace L. Anderson '35
1969: Randall R. Bebb '42
1969: George F. Flanagan '34
1969: Robert D. Fulton
1969: Charles A. Hansen '49
1969: Carsten T. Johnsten '30
1969: Leonard J. Keefe
1969: Hoyt C. Messerer
1969: Evelyn J. Mullins
1969: Stanley G. Wood '31
1968: Donald W. Barker '35
1968: Berdena Nelson Beach '51 '75
1968: James Birkhead
1968: Emil W. Bock
1968: Danita S. Boyd
1968: Darlene Kesler Donohue '37
1968: James Hearst
1968: Donald A. Lenth '41
1968: Edlon D. Ravlin
1968: H. Willard Reninger
1967: G. Glenn Boysen '33
1967: Iver H. Christoffersen '53
1967: William B. Devine '37
1967: Meredith R. Griffing '36
1967: Hazel McComb Guyer '38 '50
1967: Marjorie H. Holderness '50
1967: Donald F. Howard '31
1967: Marc Ihm '35
1967: James W. Kercheval '29
1967: William C. Lang
1967: Caryl A. Middleton '34
1967: Daryl Pendergraft
1967: Stanley B. Reeves '37
1967: Leonard M. Thompson '29
1967: Eleanor Wheaton '39
1966: Merle Anderson
1966: Marshall R. Beard
1966: Walter E. Brown '38
1966: Max R. Clark '31
1966: Lloyd V. Douglas
1966: Finn B. Eriksen '31
1966: Nancy Grover Ewoldt '56 '59
1966: Perry H. Grier '38
1966: L. L. Mendenhall
1966: Eulalie Turner
1965: J. W. Maucker, President
1964: Forrest Brouhard
1964: Clifford R. Cronk '26 '31
1964: Irene Eaton '21
1964: Harald Holst
1964: Kemper Huber '50
1964: Floyd L. Link '35
1964: Harold A. Mayer '32
1964: Merle J. O'Brien '32
1964: Marna Peterson
1964: Jay B. Speake '30
1964: Marguirette Struble
1964: M. R. Thompson
1963: Edwin Coen '34
1963: David A. Dancer
1963: Griffin Eggers '37
1963: Margaret Fitzgerald
1963: Harland Hanson '31
1963: George Hutchinson
1963: Dorothy Koehring
1963: John S. Latta, Jr. '29
1963: A. Jerome Nielsen
1963: Churchill Williams '38
1962: Everett Davies '29
1962: Mary Dieterich
1962: Ralph R. Fahrney
1962: Garrett A. Lenhart '32
1962: Erma B. Plaehn
1962: Myron E. Russell
1962: Raymond E. Sorensen '36
1961: Noel Bacon '38
1961: A. E. Brown
1961: Margaret Divelbess
1961: Alice Newton '64
1961: Bartley Ogden '33
1961: J. Owen Perrine
1961: George Robinson
1961: Leland Sage
1961: Myrtle Stone
1961: Lawrence Whitford '24
1961: Ida May Wilson
1960: Paul A. Bender
1960: Eldon E. Cole
1960: W. B. Fagan
1960: W. Harold Hartman '28
1960: Doris B. Hauser
1960: C. W. Lantz
1960: Edna Mantor '27
1960: Edna Miller '36
1960: Lillian Nielsen '30
1960: Grace VanNess '19
1959: Wendell H. Bragonier '33
1959: E. C. Denny
1959: Edith Folken '36 '66
1959: Robert W. Getchell '37
1959: Edward Goetch
1959: Winifred Tuttle Hart '20
1959: George Holmes *
1959: Lew McDonald
1959: Elmer L. Ritter
1959: Mary Shackelford
1959: Thelma Short
1958: Amy Arey
1958: John Berg
1958: Virginia Epley '32
1958: Owen P. McElmeel
1958: Celia Natzke '20
1958: Joyce Nelson '47
1958: Bertha Pott
1958: E. Grace Rait '20
1958: May Smith
1958: Selina Terry
1958: Doris White
1957: Lester Ary
1957: Olive Barker '31
1957: Benjamin Boardman
1957: Hazel Webster Byrnes 1907, 1909, 1910
1957: Emmet Cable '31
1957: Arthur D. Dickinson
1957: Eugene Lynch '21
1957: H. A. Riebe '41
1957: Lou Shepherd '19
1956: Fred Cram
1956: A. C. Fuller
1956: Herbert V. Hake
1956: I. H. Hart
1956: Earl Miller
1956: Esther B. Foy Rinker '21 '33
1956: Hazel Strayer

Young Alumni Award 

This award recognizes alumni who have demonstrated success early in their career (age 40 and under) and who has been active in the life of the university.


2019: Mary Thielen '99
2018: Matthew J. Bries '09
2017: Suzanna Shontz '99
2016: Wade Arnold '10
2015: Andy Van Fleet '98
2014: Stephen Bruere '03
2013: Matt Harris '04
2012: Jason Kilborn '94
2011: Jason Lau '99, '02
2010: Barbara '92 and Clay '92 Condit
2009: Bradley Block '93
2009: Guang Jin '92, '95
2008: Adrienne Hallett '97
2007: Troy Dannen '89
2005: Jason Follett '92
1999: David P. Brush '87
1998: Michelle Hyde Swanson '91 '97
1997: Deborah Vangellow '86
1996: Linda Lundstrom Cook '89
1995: Timothy Harmon '89 '92
1994: Anne Kirpes '89
1993: Barbara Schmitt Condit
1993: Clayton Condit
1993: Richard Wojan '85
1992: Michael Ralston '84
1991: Mark Long '79 '81
1991: Diane Mari Opatz Muni '78 '80
1989: Ken L. Wise '77
1988: Carol LeBeau-Hamilton '76
1987: Mark J. Kurth, Dr. '75
1986: Vapordeal Sanders, Dr. '76 '77

Honorary Alumnus Award

This award is presented to a friend of the university in recognition of their exceptional support of the University of Northern Iowa.


2019: Jersey Jermier
2018: James L. Kelly, Ph.D.
2017: Jan and Scott Bittner
2016: Gary Rima
2015: Stan and Rose Lorenz
2014: Richard Jourdan and Mary Frances Jourdan
2013: Keith and Joyce Borglum
2012: Ed Gallagher
2011: Bob and Mary Ellen Molinaro
2010: Betty McCoy
2009: Dick Jacobson
2008: David Mason
2007: Eldred Harman
 


The Friend of the University Award was presented in the past but is no longer a part of the Heritage Honours Awards program.

1999: Robert W. Bettle '63
1998: David A. Roberts
1997: Donald Lindaman
1996: Carl A. Bluedorn
1995: Dick Morris
1994: Redfern, Mason, Dieter, Larsen & Moore Law Firm
1993: Rex Eno
1993: J. Michael McBride '62
1992: R. J. McElroy Trust
1991: Martha Ellen Tye
1989: Deery Family
1989: Willis Wagner
1988: Congdon Family (Congdon Printing)
1987: James A. McCutcheon, Dr.
1986: Jackson Baty, Dr. '68 '71

 

Distinguished Leadership Award

The Distinguished Leadership Award was presented in the past but is no longer a part of the Heritage Honours Awards program.

1999: Mildred Middleton '43
1998: Parke Behn
1997: Judy Heiman Gaze '73